click to homepage

Friends of the Coeur d'Alene Trails

2012 Wallace Omnium Results

click to go to the menu at page bottom

The 2012 Silver Spokes Wallace Omnium
was held on Friday, July 6th and Saturday July 7th in and around historic downtown Wallace Idaho.

USA Cycling, Inc.

The Omnium was held under a USA Cycling Permit under pleasant weather conditions, and was sponsored by Coeur d'Alene Velo Racers Cycling Club. Proceeds benefited The Friends of the Coeur d'Alene Trails.

The Omnium consisted of three events.

  • The Hercules Time Trial was a 2.5 mile out-and-back timed race on the north frontage road along the river between Wallace and Silverton beginning at 7 PM Friday. The 16 riders started beside the ruins of the Hercules Mill with the turn-around just before this temporarily closed road merged with the south frontage road.
              RESULTS           VIDEO
     
  • The Dobson Pass Hill Climb was a tough 5.0 mile climb from Wallace (2728') to Dobson Pass (4090') for 29 riders beginning at 10 AM Saturday morning.
              RESULTS           PHOTOS
     
  • The Wallace Criterium was a flat, fast four corner course through downtown Wallace. Four classes of 38 riders raced for varying amounts of time on Saturday afternoon.
    • 9 Category 5 Senior Men raced for 25 minutes @ 3:45
    • Category 1/2/3/4 Masters Over 40 raced for 35 minutes at 4:20
        racers consisted of four groups
      • 5 men were 40-49
      • 6 men were 50-59
      • 3 men were 60-99
      • 2 women were 40+
    • 7 Category 3/4 Senior Men raced for 45 minutes @ 5:05
      (plus Jennifer Gaertner who raced AGAIN with this group)
    • 6 Category 1/2/3 Senior Men raced for 55 minutes @ 6:00
              RESULTS           PHOTOS
     
  • The overall OMNIUM WINNERS

Cash prizes were awarded to overall Omnium places and Medals were awarded to the top three in each event in each category. These races were permitted and sanctioned by USA Cycling

Category Includes Prizes/places Entry fee
A
(55 minute criterium)
Men 1, 2, 3 $1000 $20 for 1st event
($25 day of event)
+ $15 per additional event
B
(45 minute criterion)
Men 3, 4 $500
C
(35 minute criterion)
Masters 40+ $360
D
(25 minute criterion)
Mixed 5
(novice)
medals for overall
Ominium and events
$20 for USAC license
+ $15 per additional event

The Friends are delighted that thirty-eight (38) riders participated in this second Wallace Omnium, up from 27 last year. Thank you to all those who rode and to all those who volunteered their time to make this event a success! A special thanks to the Sheriff's department who provided a posse for these events.

 
Time Trial Video
Loading...
 
Time Trial Results
Men - Cat 1/2/3 - Senior
Rider Name City, State Time Place
Travis Monroe    (Cat 2) Coeur d'Alene, ID 5:16 1st
Stehen Prokopiw    (Cat 2) Osburn, ID 5:35 2nd
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 40-49
Rider Name City, State Time Place
Richard Sherwood    (Cat 4) Spokane, WA 6:14 1st
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 50-59
Rider Name City, State Time Place
Joe Anchondo    (Cat 4) Coeur d'Alene, ID 6:14 1st
Dennis Ratcliff    (Cat 4) Post Falls, ID 6:37 2nd
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 60-99
Rider Name City, State Time Place
Scott Ryman    (Cat 4) Spokane, WA 6:08 1st
James Evans Niland, CA 6:36 2nd
James Thompson    (Cat 4) Bonners Ferry, ID 6:43 3rd
Bruce Grachal Post Falls, ID 7:03 4th
Men - Cat 3/4 - Senior
Rider Name City, State Time Place
Joseph Bacala    (Cat 3) Baton Rouge, LA 5:33 1st
Men - Cat 5 - Senior
Rider Name City, State Time Place
Steve Bristow Kellogg, ID 5:46 1st
Theo Warner Pocatello, ID 6:05 2nd
Dean Cooper Wallace, ID 6:36 3rd
Women Open
Rider Name City, State Time Place
Janet Grachal Post Falls, ID 6:12 1st
Francine Hoch Kellogg, ID 6:23 2nd
Daphne Gulling Scotts Valley, CA 7:39 3rd
 
Hill Climb Photos
 
Hill Climb Results
Men - Cat 1/2/3 - Senior
Rider Name City, State Time Place
JT Fountain    (Cat 3) Moscow, ID 20:47 1st
Travis Monroe    (Cat 2) Coeur d'Alene, ID 21:25 2nd
Alan Jacob    (Cat 3) Spokane, WA 21:49 3rd
Shawn Howard    (Cat 2) Colbert, WA 22:57 4th
Stephen Prokopiw    (Cat 2) Osburn, ID 24:55 5th
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 40-49
Rider Name City, State Time Place
Shane Lynch    (Cat 3) Spokane, WA 23:26 1st
Richard Sherwood    (Cat 4) Spokane, WA 25:40 2nd
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 50-59
Rider Name City, State Time Place
Matthew Morra    (Cat 4) Moscow, ID 23:02 1st
Joe Anchondo    (Cat 4) Coeur d'Alene, ID 24:31 2nd
Wayne Pignolet    (Cat 4) Sandpoint, ID 27:05 3rd
Dennis Ratcliff    (Cat 4) Post Falls, ID 32:31 4th
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 60-99
Rider Name City, State Time Place
William McPherson Sandpoint, ID 23:49 1st
Scott Ryman    (Cat 4) Spokane, WA 26:15 2nd
James Evans Niland, CA 29:19 3rd
Kent Eggleston    (Cat 3) Hayden, ID 29:46 4th
Bruce Grachal Post Falls, ID 32:30 5th
Men - Cat 3/4 - Senior
Rider Name City, State Time Place
Joseph Bacala    (Cat 3) Baton Rouge, LA 23:19 1st
Tom Hungerford    (Cat 4) Rockford, WA 23:55 2nd
Neal Joslyn    (Cat 4) Moscow, ID 25:42 3rd
Jason Oestreicher    (Cat 4) Spokane, WA 29:20 4th
Men - Cat 5 - Senior
Rider Name City, State Time Place
Theo Warner Pocatello, ID 24:30 1st
Bill Jennings Spokane, WA 27:13 2nd
Daniel Feldhausen Spokane, WA 27:36 3rd
Steve Bristow Kellogg, ID 28:16 4th
Dean Cooper Wallace, ID 32:04 5th
David Wayne Post Falls, ID 33:49 6 th
Women Open - Senior
Rider Name City, State Time Place
Janet Grachal Post Falls, ID 25:42 1st
Francine Hoch Kellogg, ID 29:19 2nd
Daphne Gulling Scotts Valley, CA 40:50 3rd
 
Criterium Photos
 
Criterium Results
Men - Cat 5 - Senior           raced for 25 minutes
Rider Name City, State Place
Daniel Feldhausen Spokane, WA 1st
Troy Blood Hayden Lake, ID 2nd
Theo Warner Pocatello, ID 3rd
Steve Bristow Kellogg, ID 4th
Dean Cooper Wallace, ID 5th
James Evans Niland, CA 6th
Aaron Edwards Seattle, WA 7th
Bill Jennings Spokane, WA 8th
James Thompson Bonners Ferry, ID 9th
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 40-49           raced for 35 minutes
Rider Name City, State Place
Shane Lynch    (Cat 3) Spokane, WA 1st
Lynn Taylor-Pilant    (Cat 3) Spokane, WA 2nd
Alan Petrie    (Cat 3) Liberty Lake, WA 3rd
Rich Sherwood    (Cat 4) Spokane, WA 4th
Eric Abbott    (Cat 4) Spokane, WA 5th
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 50-59           raced for 35 minutes
Rider Name City, State Place
Matthew Morra    (Cat 4) Moscow, ID 1st
Wayne Pignolet    (Cat 4) Sandpoint, ID 2nd
Joe Anchondo    (Cat 4) Coeur d'Alene, ID 3rd
Jerry Hitchcock Post Falls, ID 4th
Dennis Ratcliff    (Cat 4) Post Falls, ID 5th
Michael Morgan    (Cat 3) Coeur d'Alene 6th
Men - Cat 1/2/3/4 - Master 60-99           raced for 35 minutes
Rider Name City, State Place
Kent Eggleston    (Cat 3) Hayden, ID 1st
Alex Renner    (Cat 3) Spokane, WA 2nd
Bruce Grachal Post Falls, ID 3rd
Women - Cat 1/2/3/4/5 - Senior           raced for 35 minutes
Rider Name City, State Place
Jennifer Gaertner Coeur d'Alene, ID 1st
Janet Grachal Post Falls, ID 2nd
Men - Cat 3/4 - Senior           raced for 45 minutes
Rider Name City, State Place
Joseph Bacala    (Cat 3) Baton Rouge, LA 1st
Steven Sander    (Cat 4) Spokane Valley, WA 2nd
Jason Oestreicher    (Cat 4) Spokane, WA 3rd
Jennifer Gaertner    (!) Coeur d'Alene, ID 4th
Tom Hungerford    (Cat 4) Rockford, WA 5th
Kile McArdle    (Cat 4) Liberty Lake, WA 6th
Neal Joslyn    (Cat 4) Moscow, ID 7th
Michael Sirott    (Cat 3) Spokane, WA 8th
Men - Cat 1/2/3 - Senior           raced for 55 minutes
Rider Name City, State Place
Shawn Howard    (Cat 2) Colbert, WA 1st
Travis Monroe    (Cat 2) Coeur d'Alene, ID 2nd
Andrei Mylroie    (Cat 3) Spokane, WA 3rd
Alan Jacob    (Cat 3) Spokane, WA 4th
Michael Gaertner    (Cat 2) Coeur d'Alene, ID 5th
Mark Knokey    (Cat 2) Spokane, WA 6th
 
OMNIUM Results
These results are only for Racers who qualified for Omnium (Overall) placement by racing in two or more events.
Overall - Categories 1/2/3 - Senior
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Travis Monroe Hammer Nutrition
2nd Steve Prokopiw Vertical Earth
3rd Alan Jacob Spokane Rocket Velo
Men - Categories 3/4 - Senior
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Joseph Bacala GEAUX Race
2nd Tom Hungerford The Bike Hub
3rd Jason Ostreicher The Bike Hub
4th Neil Joslyn University of Idaho
Men - Categories 3/4 - Master 40-49
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Rich Sherwood Vertical Earth
2nd Shane Lynch Spokane Rocket Velo
Men - Categories 3/4 - Master 50-59
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Matthew Morra University of Idaho
2nd Joe Anchondo Vertical Earth
Men - Categories 3/4 - Master 60-99
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Scott Ryman International Christian Cycling Club
2nd Kent Eggleston 4th Street Cycling Club
3rd James Evans unattached
Women - Open
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Janet Grachal
(same as in 2011 Omnium)
Baddlands Cycling
2nd Francine Hoch unattached
3rd Daphne Gulling unattached
Men - Category 5 - Novice
Place Rider Name Sponsor/Team
1st Theo Warner unattached
2nd Steve Bristow unattached
3rd Daniel Feldhausen unattached
4th Dean Cooper
(same as in 2011 Omnium)
unattached
5th Bill Jennings unattached
 
click to see the Trail of the Coeur d'Alenes
Trail of the Coeur d'Alenes
click to see the Route of the Hiawatha
Route of the Hiawatha
click to see the Old Milwaukee Road
Old Milwaukee Road
Frequently Asked Questions Our Trail Map North Idaho Centennial Trail
Other Documented Trail Maps Contact Us Links to Related Enterprises
Membership & Merchandise

Sponsors & Associates
FRIENDS HOMEPAGE

jump to top Share

©2003-2014, Friends of the Coeur d'Alene Trails
Webworks by Greg Marsh
http://friendsofcdatrails.org/omnium2012.html
last update on Tuesday, 02-Oct-2012 12:04:32 PDT
This page has been visited 2 times today, 2 times since Sunday, and 95 times this month.